واگن لبه کوتاه

 این نوع واگن برای حمل کانتینر ، آهن آلات و کالاهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. این واگن در طرفین و دو انتها دارای لبه های لولا دار می باشد که در موقع لزوم می توان آنها را بطور عمودی (دیواره مانند) مستقر نموده و از آنها استفاده نمود.
 
این واگن ها مجهز به ستون های فولادی محافظ می باشند که این ستون ها قابل جدا شدن هستند. لبه های واگن از فولاد مقاوم ساخته شده بگونه ای که می توان با خواباندن آن بر روی تامپون از آنها به عنوان پل بین واگن ها جهت عبور وسایل نقلیه استفاده نمود.  

به عنوان مثال : بارهایی نظیر کویل های فولادی یا آلومینیومی ، برخی ماشین آلات صنعتی ، انواع کامیون ها ، کانتینر ورقه های فلزی و … برخی از انواع این واگنها مجهز به نرده هایی بلند تر از دیواره  های جانبی اطراف خود هستند که آنها را برای حمل بارهایی نظیر انواع لوله  ، الوار  و دیگر محموله هایی که نیاز به جلوگیری از حرکت آنها به اطراف می باشد مناسب میکند . به این نرده ها ستون باربندی ( ستون بلند ) می گویند .

 ارتفاع این لبه ها بین ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر می باشد. در حال حاضر واگن های لبه کوتاه آلمانی ، مجاری ، رومانی ، ایرانی و اکراینی در راه آهن ایران استفاده می شود.

شرکت پرتو بار فرابر خلیج فارس با داشتن ۴۳۷ دستگاه واگن لبه کوتاه، ۱۲ درصد از کل واگن های لبه کوتاه کشور را در اختیار دارد.

نوع واگن

تعداد واگن

تعداد محور

کشور سازنده

ظرفیت بارگیری(تن)

طول بارگیری(متر)

عرض بارگیری(متر)

لبه کوتاه ۲۴۳هزاری

۱۵۶

۴

اوکراین

۶۴

۱۸٫۵

۲٫۶۷

لبه کوتاه ۲۴۷هزاری

۸۳

۴

رومانی

۵۲٫۵

۱۸٫۶۶

۲٫۶۴

لبه کوتاه ۲۵۲هزاری

۱۹۸

۴

اوکراین

۶۸

۱۳٫۳۰

۲/۷۷